Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversite’sinde usulsüz soruşturma: En düşük alan hemşehrisi atandı

Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi, Rektörlüğü, 29 Eylül 2023 tarihinde Resmi Orman Fakültesi/Orman Mühendisliği Bölümü/Toprak İlmi ve Ekolojisi Anabilim Dalı için Dr. Öğretim Üyesi kadrosu ilan etti. Kadroya başvuran 4 adaydan en yüksek puan alan aday Dr. Uğur Kezik; bölüm, dekanlık ve bilim jürisi tarafından atanması için rektöre gönderildi. Rektörlük, puanı ve akademik başarısı en düşük seviyede olan adayı destekleyerek, önce ilanı iptal edip usule uygun olmayacak şekilde ilgili hocalar hakkında soruşturma açtı ve soruşturmanın sonucu beklenmeden aynı kadroyu tekrar ilan etti.

Dr. Ahmet Reis’in çalışmalarına uygun olarak açıldığı iddia edilen ilan
Dr. Ahmet Reis’in doktora tezi

İLK İLAN İPTAL EDİLİP YENİSİ AÇILDI

İlk ilanın iptal edilip, aynı kadro için yeni bir duyuru yapıldığı ve bu süreçte fakültenin Havza Yönetim üyesi Doç. Dr. Mahmur Reis’in kardeşi, Rektör Yardımcısı Prof. Dr. Nuri Kahveci’nin hemşehrisi olan sınava girenler arasında sonuncu gelen Dr. Ahmet Reis’in öne çıkarıldığı ortaya çıktı. Dr. Reis’in deneme dersinde başarısız olduğu ve bilimsel jüriler tarafından yetersiz bulunduğu da belirtilirdi.

YÖK talimatlarına aykırı bir şekilde jürilere açılan soruşturma devam ederken açılan ikinci ilanın, Dr. Reis’e uygun olarak düzenlenerek atamasını ilan etti. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi’nde yapılan bu usulsüz atama akademik camiada büyük tepkilere neden oldu.

Dr. Uğur Kezik’in ise yaşananlar üzerine hukuki yollara başvurduğu ve sürecin sonucunu beklediği öğrenildi. Kahramanmaraş Sütçü İmam Üniversitesi yetkilileri konu hakkında henüz bir açıklama yapmadı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x